версія для друку

Пам'ятка. Профілактика отруєнь пестицидами

Сучасне життя неможливо уявити без використання пестицидів – отруйних речовин, що застосовуються для знищення шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди.

Але поряд з корисною дією пестициди можуть стати причиною гострих отруєнь, які виникають при порушенні правил безпеки під час роботи з ними.
У запобіганні отруєнь вирішальне значення має поведінка осіб, які залучаються до роботи з отрутохімікатами; стикаються з ним у побуті. Всі вони повинні добре знати, що хімічні речовини, які застосовуються для захисту рослин, при надходженні в певних кількостях в організм людини (через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт чи шкіру) можуть викликати порушення життєдіяльності його, тобто отруєння.
Щоб запобігти отруєнням – перш за все необхідно, щоб кожен, хто має справу з пестицидами, знав їх властивості і ту небезпеку для здоров’я людини, яку вони несуть.
Діти та підлітки більш чутливі до отрутохімікатів, ніж дорослі, тому підлітки віком до 18 років і школярі до роботи з отрутохімікатами не допускаються, не допускаються і вагітні та ті, що годують дітей грудним молоком.
Люди, хворі на ті чи інші хвороби, більш чутливі до отрутохімікатів тому отруєння у них може розвинутись значно швидше ніж у здорових людей. В зв’язку з цим до роботи з отрутохімікатами слід допускати лише здорових людей після попереднього медичного огляду. Осіб, які не мають відношення до застосування отрутохімікатів, не слід допускати у місця їх зберігання і застосування .
Не можна знаходитись і працювати на земельних ділянках під час обробки їх отрутохімікатами, оброблені ділянки треба відокремлювати запобіжними знаками, про обробку сповіщати населення, родину, дітей.
Запобіганню нещасним випадкам при використанні отрутохімікатів в значній мірі сприяє обов’язкове використання предметів особистого захисту: окулярів, респіраторів, спецодягу.
Усі роботи по застосуванню отрутохімікатів не залежно від характеру та тривалості провинні проводитися лише після ознайомлення з властивостями того чи іншого препарату і безпечними регламентами їх застосування.
Отрутохімікати шкідливі не тільки для осіб, які з ними стикаються в процесі своєї трудової діяльності, вони являють ще більшу небезпеку для населення в разі неправильного їх зберігання та застосування вдома.
Найкраща гарантія безпечного застосування пестицидів з користю для врожаю і без шкоди для здоров’я - це обізнаність про механізми їх дії та порядок застосування. Необхідно пам’ятати про те, що пестициди слід застосовувати лише в разі крайньої необхідності, коли інші агротехнічні заходи не дали результатів і врожаю загрожує небезпека.
Реалізація пестицидів і агрохімікатів проводиться за наявності на них висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Кожна партія продукції, що реалізується повинна супроводжуватись товарно-транспортною накладною та сертифікатом якості. Пестициди і агрохімікати, що реалізовуються, повинні бути упаковані і промарковані.
Кожний пестицид треба застосовувати суворо за призначенням і лише на певних культурах. Для цього “Укрдержхімкомісією” і МОЗ України погоджується щорічно список препаратів, які дозволені для роздрібного продажу і застосування населенням при безумовному виконанні всіх запобіжних заходів і інструкцій, що додаються (повинні додаватись) до кожної ампули, до кожного флакону з пестицидами. В інструкції має бути вказана назва препарату, діюча речовина, цільове призначення, норма витрати при обробці, кратність обробки, терміни застосування та термін до збору урожаю, надання першої допомоги при отруєнні. Працювати з пестицидами в саду, на городі чи в полі не допускається при температурі повітря вище 200С, після випадання осадів, роси. З метою недопущення отруєнь людей від вживання фруктів і овочів, оброблених пестицидами не можна перевищувати норми витрати препаратів, кратність обробки ними рослин та термін, який має бути витриманий до збору врожаю. Наприклад, обробку картоплі препаратом “банкол” слід припинити за 20 днів до збирання врожаю, обробку препаратом “арріво” слід припинити за 25 днів до збору урожаю винограду, яблук та за 20 днів до збору картоплі, баштанних культур.
Пористі ягоди (полуницю, малину), а також салат, петрушку, кріп взагалі заборонено обробляти так як вони посилено поглинають отрутохімікати. Якщо ці культури ростуть під деревами їх ретельно накривають плівкою під час застосування отрутохімікатів.
В організм людини отрутохімікати можуть потрапити через органи дихання, шкіру, шлунково-кишковий тракт. В разі інгаляційного отруєння пестицидами у постраждалого відмічається головокружіння, чхання, кашель, задишка, синюшність шкіряних покровів, блювота, потовиділення, психічне збудження.В тяжких випадках - втрата свідомості, судороги, порушення дихання. При наявності ознак отруєння необхідно терміново викликати лікаря. До його приходу постраждалого вивести із небезпечної зони на свіже повітря, зняти забруднений одяг, вимити водою відкриті ділянки тіла, дають випити 3-4 склянки підсоленої води, визвати штучно блювоту, напоїти теплим чаєм із сухарями. Постраждалого необхідно покласти на живіт, при різкому затрудненні дихання зробити штучне дихання.
При потраплянні отрутохімікату на шкіру не можна ці місця розмазувати або втирати, натомість рекомендується змивати струменем води (бажано мильним розчином). Очі промивають водою і 2% (20г на 1л води) розчином харчової соди.
Якщо розчин отрутохімікату потрапив до шлунково-кишкового тракту з’являється нудота, блювота, біль в животі, інтоксикація та обезвожування організму. Постраждалому дають випити декілька склянок води (до 2л), викликати блювоту шляхом подразнення задньої стінки глотки. Після блювоти необхідно дати випити половину склянки води з 2-3 столовими ложками активованого вугілля, а потім прийняти сольове проносне (20г солі на півсклянки води). У всіх випадках обов’язково необхідно звернутись до лікаря. Таким чином, для тих, хто користується пестицидами необхідно запам’ятати:
-використовуйте пестициди суворо за призначенням;
-ретельно витримуйте строки застосування їх і безпечні строки збору врожаю;
-при обробці своїх городів і ділянок користуйтесь респіраторами, стежте за ними, щоб пестициди не потрапляли на шкіру, в дихальні шляхи;
-після обробки ретельно вимийте руки з милом, шию, а краще - прийміть душ, прополощіть порожнину рота, горло;
-одежу, в якій проводили обробку пестицидами, треба ретельно витрусити і випрати в розчині мила або пральному порошку і соди;
-не допускати дітей на оброблені пестицидами ділянки, не проводьте обробки в їх присутності, не зберігайте отруту в пляшках з під напоїв, які приваблюють дітей, ретельно ховайте отруту в місцях недосяжних для дітей.
Пам’ятайте! Хімічні засоби захисту рослин і піднесення врожайності внаслідок невірного використання або поводження з ними, можуть стати джерелом нещасних випадків і отруєнь. Бережіть своє здоров’я, здоров’я своїх близьких і навколишнє природне середовище.