До уваги суб’єктів господарювання! Інформація щодо змін, які стосуються скасування окремих норм при порушенні касової дисципліни!

Указом Президента України від 20.06.2019 № 418/2019 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» від 20.06.2019 № 418/2019 було скасовано 61 указ.

Одним з них — Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95. 

Указ № 418/2019 був опублікований в «Урядовому кур’єрі» від 22.06.2019 № 116/2019. Він набрав  чинності з наступного дня після його опублікування, тобто з 23 червня.

Які штрафи з 23.06.2019 за порушення касової дисципліни скасовані?

Із 23 червня забудьте про штрафи, за якими платили:

  • п’ятикратний розмір неоприбуткованої суми — якщо не оприбуткували готівку, оприбуткували її несвоєчасно або не у повній сумі;двократний розмір суми виявленої понадлімітної готівки за кожен день — якщо перевищили ліміт залишку готівки у касі;

  • 25% виданих під звіт сум — якщо перевищили строки використання виданої під звіт готівки;

  • 25% виданих під звіт сум — якщо видали під звіт готівку без повного звітування щодо раніше виданих коштів;

  • 100% виплат — якщо виплатили з виручки заробітну плату за наявності податкової заборгованості;

  • 100% сплачених коштів — якщо одержувач готівки не подав документа, що підтверджує сплату покупцем готівки.

Скасування правил посіяло паніку серед суб’єктів господарювання: як працювати, за що каратимуть, невже тепер усе можна? Популярні міфи:

Міф № 1 — розрахунки через РРО можна не проводити

Неправда. Указ № 436 ніяк не стосується розрахунків через касовий апарат. Їх регулює профільний документ — Закон про РРО, який вимагає застосовувати повноцінні штрафи (ст. 17). Не проведете розрахункову операцію через РРО — чекайте на штраф:

  • 1 грн — за перше порушення;

  • 100% вартості товарів чи послуг, проданих із порушенням, — за кожен наступний проступок (п. 1 ст. 17 Закону про РРО).

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

Окрім того, оштрафують, якщо не роздрукуєте розрахунковий документ або не створите контрольну стрічку в електронній формі.

 Міф № 2 — розрахункові документи не обов’язкові

Неправда. Видавати розрахунковий документ усім покупцям, які отримують чи повертають товар або відмовляються від послуги, вимагає пункт 2 статті 3 Закону про РРО. Та ще й пункт 8 статті 11 Закону про захист прав споживачів5 уточнює: під час продажу товару продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, із позначкою про дату продажу. Таким може бути:

  • фіскальний касовий чек;

  • товарний чек;

  • розрахункова квитанція.

На вимогу покупця додатково видайте йому чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на товари від продавця покупцеві (п. 15 ст. 3 Закону про РРО).

Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.

Міф № 3 — штрафів за неоприбуткування та переліміт немає

Напівправда. Указ № 418 скасував п’ятикратний штраф за неоприбуткування, неповне або несвоєчасне оприбуткування готівки. Він також скасував двократний штраф за порушення ліміту каси.

Не забувайте про адміністративні санкції. Контролери, як і раніше, мають на озброєнні «вседозвільний» штраф за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).

Суми адмінштрафу коливаються від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) (1700-3400 грн) за перше порушення. За повторне протягом року — від 500 до 1000 нмдг (8500-17 000 грн). Штраф накладають на ФОП і посадових осіб юрособи (ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

 

*За роз’ясненням Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України.