Дія

Фонтене-су-Буа, Франція

30 жовтня 2023

Фонтене-су-Буа - сучасне високорозвинене місто у Франції з населенням приблизно 53 000 осіб, яке займає площу – 558 га та розташоване на відстані близько 10 км на схід від Парижа.

Приємно відзначити, що у 2021 році Броварська громада відзначила 35-річний ювілей дружби з м. Фонтене-су-Буа. У вісімдесятих роках XX ст. на посаді мера м. Фонтене-су-Буа перебував Луї Байорт. В цьому ж місті жив син емігрантів з Одеси Жо Спекулянт, який мріяв підтримувати дружні зв’язки з одним з українських міст. Бровари було обрано містом-побратимом, оскільки знаходиться в Україні та неподалік столиці – Києва, як і м. Фонтене-су-Буа неподалік Парижа.

Після підписання Угоди про співпрацю між порідненими містами 28 червня 1986 року безперервно відбувається співробітництво як між керівництвом міст, так і мешканцями.

У 1988 році за запрошенням мера Луї Байорта перша делегація мешканців Броварів у складі дорослих і дітей поїхала до м .Фонтене-су-Буа. У тому ж році Жо Спекулянт написав листа Марі-Франс Ротте із коледжу Жан Масе про дружбу і співпрацю між французами та українцями. Крім цього, в травні 1989 р. учні ЗОШ № 6 записали звуковий лист до дітей коледжу Жан Масе і запросили французьких дітей в Україну. Французька сторона відповіла візитом до Броварів у жовтні 1989 року делегації дорослих і дітей на чолі з Марі-Франс. Цього ж року мадам Ротте заснувала клуб «Анна Ярославна».

Вже стало традицією, що на святкування Дня міста до Броварів багато років поспіль приїжджає офіційна делегація з Фонтене-су-Буа у супроводі членів асоціації «Друзі Броварів», які займаються не лише гуманітарною місією, але й сприяють організації обмінів між організаціями та установами обох міст.

У 2014 р. під час відзначення 100-річчя з дня початку Першої Світової війни, наше місто разом з іншими порідненими містами, у тому числі Фонтене-су-Буа, домовилися про організацію спільних заходів для дітей та молоді своїх громад щодо пропагування миру на землі та недопущення війни. Одним із заходів стало написання книги «Словами дітей про мир», яка зберігається в експозиції Броварського краєзнавчого музею. Протягом 2016-2018 рр. у навчальних закладах авторами майбутньої книги проводилися зустрічі, під час яких кожен мав можливість висловити своє ставлення до збройних конфліктів та їх наслідків, а також розповісти про своє бачення сучасного мирного світу у формі вільного діалогу.

І як результат, 18 листопада 2018 року у Трюсі відбулося офіційне підписання книги під редакцією Флоранс Ажаное «Словами дітей про мир». До цієї акції долучилось понад 200 дітей з поріднених міст Франції, Бельгії, Італії, Португалії та України. Як зазначили організатори зустрічі, вони сподівалися, що участь у написанні книги «Словами дитини про мир» стане трампліном для реалізації майбутніх успішних спільних проектів, які допоможуть зробити вагомий внесок у збереження миру на землі.

Крім того, між французькими асоціаціями «Друзі Броварів», «Фонд Галіна Цикал», «Франція-Україна» та асоціаціями й закладами міста постійно відбуваються обміни делегаціями.

У 2021 році відбулась зустріч міського голови Ігоря Сапожка із Надзвичайним і Повноважним Послом Франції в Україні Етьєном де Понсен та працівниками посольства, які з офіційним візитом відвідали місто Бровари. У ході зустрічі Ігор Сапожко наголосив, що громада готова до реалізації нових цікавих проєктів в економіці та культурі, продовженні успішної співпраці з містом-побратимом Фонтене-су-Буа. Серед подальших планів проведення наступних заходів:

 • «Академія лідерства, підприємництва та розвитку для молоді» (підвищення рівня неформальної освіти, активізація позиції молоді міста у захисті своїх прав, розвиток молодіжного підприємництва в місті);
 • «Рівний рівному» (створення умов для повноцінного життя людей із порушенням інтелектуального розвитку, вадами зору і слуху, та ураженням опорно-рухового апарату);
 • «Майстерня художників» (об’єднання всіх поціновувачів мистецтва: від професійного митця до дитини, яка щойно взяла у руки пензлик, художника-аматора, який бажає поділитись своїми знаннями з іншими);
 • «Цифрове місто» (запровадження та функціонування системи відеоспостереження у громаді).

Того ж року відбулась відеоконференція між представниками поріднених міст Фонтене-су-Буа з Португалії, Бельгії, Італії та України, де обговорювались питання щодо організації Форуму за мир, який за погодженням з ЮНІСЕФ є продовженням книги «Словами дітей за мир». Було домовлено про розробку заходів в рамках проєкту, запланованих на 2022 рік у кожному місті, а вже у 2023 році в одному з міст, які мають поріднені зв’язки з Фонтене-су-Буа, планується провести «Міжнародний Форум за мир», на який буде запрошено представників нашої громади, у рамках відзначення річниці підписання Декларації прав дитини, прийнятої резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.

Також в рамках проведення Двотижневика міжнародної солідарності представники Броварів відвідали Фонтене-су-Буа на запрошення Комітету поріднених міст з метою обговорення питань щодо розвитку подальшої співпраці.

Місто Фонтене-су-Буа – спортивне місто, в якому практикуються різні види спорту. В рамках укладеної угоди постійно відбуваються різноманітні заходи. Броварські футбольні команди постійно беруть участь у Міжнародному юнацькому турнірі з футболу, що проводиться влітку у м. Фонтене-су-Буа. У листопаді 2012 р. у м. Бровари було проведено Міжнародний турнір поріднених міст з хокею, в якому взяла участь команда «Pumas» з м. Фонтене-су-Буа у складі 19 осіб.

Експозицію Броварського краєзнавчого музею прикрашають два спортивні кубки та сувенірна шайба французького хокейного клубу «Pumas», а також вимпел баскетбольного клубу Фонтене-су-Буа. Також серед експонатів є матеріали учасника французького Руху Опору проти окупації Франції нацистською Німеччиною в період Другої світової війни (1940—1944 роки), учасника Французької спілки ветеранів із м. Фонтене-су-Буа Ежена Перона. Крім цього є прапор Республіканської асоціації ветеранів «ARAC», сувенірна тарілка, вимпел цієї ж асоціації, безкозирка моряка військово-морських сил Французької республіки та репродукція картини «Танок миру» Пабло Пікассо.

Серед матеріалів про Почесних громадян м. Бровари розміщені особисті речі Жо Спекулянта, який заснував і очолив у Фонтене-су-Буа асоціацію «Друзі Броварів». За особистий внесок у розвиток побратимських відносин між Броварами та Фонтене-су-Буа 20.09.2007 р. рішенням Броварської міської ради Жо Спекулянту присвоєно звання Почесний громадянин м. Броварів.

Муніципалітет м. Фонтене-су-Буа вже кілька років поспіль організовує відпочинок дітей Броварської громади у французьких Альпах, м. Ле-Гран- Борнан. Цього літа 39 дітей військовослужбовців ЗСУ мали можливість насолодитися чистим гірським повітрям та познайомитися з культурою та традиціями французів.

Днями група дітей військовослужбовців ЗСУ України на запрошення муніципалітету м. Фонтене-су-Буа збирається відвідати щорічний міжнародний фестиваль Прав дітей, на якому будуть присутні діти з різних європейських країн.

Мешканцю
Управління містом
Бізнес та інвестиції
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux