Порядок визначення розміру орендної плати за земельні ділянки

18 березня 2024

Порядок визначення розміру орендної плати за землю проводиться відповідно до статті 288 Податкового кодексу України (далі- Кодекс).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 288.5. статті 288 далі Кодексу передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

• не може бути меншою за розмір земельного податку;
  • не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
  • може перевищувати граничний розмір орендної плати, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (пункт 289.1. статті 289 Кодексу), яка щороку індексується на величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.

Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності в межах міста Бровари, наразі, встановлюється у відповідності діючих ставок орендної плати, затверджених рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 22.06.2021 року № 298-08-08 «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари» із змінами внесеними рішенням «Про внесення змін Броварської міської ради Броварського району Київської області «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари» від 28.06.2022 року № 749-28-08, яке було прийняте в зв’язку з введенням воєнного стану в Україні, з метою підтримки суб’єктів господарювання Броварської міської територіальної громади, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» від 25.06.2020 року №1920-78-07, затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари, яка введена в дію з 01.01.2021 року.

Відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Броварського району Київської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Княжичі» від 10.11.2022 року №861-34-08, затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель села Княжичі, яка введена в дію з 01.01.2024 року.

На території села Требухів та Переможець діє нормативна грошова оцінка, яка затверджена рішенням 30 сесії 7 скликання № 268 від 27.06.2018 року Требухівської сільської ради Броварського району Київської області та введена в дію з 01.01.2019 року.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок та за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

Пункт 289.3. статті 289 Кодексу регламентує, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, не пізніше 15 січня поточного року забезпечує інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.