Сайт в режимі тестування та наповнення
Дія

Увага! Небезпечний шкідник – сарана

24 липня 2025

У Південній і Східній частині України, зокрема на території Запорізької, Херсонської, Харківської областей виявили осередки небезпечних шкідників – сарани перелітної (Locusta migratoria) та сарани єгипетської (Anacridium aegyptium).

Сарана – типовий поліфаг, харчується усіма рослинами, проте надає перевагу злаковим культурам: кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо.
В умовах України з родини саранових досить поширені сарана італійська, або прус, перелітна, або азіатська, та її підвиди: середньоруська, мароканськаі різні види кобилок — блакитнокрила, темнокрила, біло-смугаста, чорно-смугаста, безкрила, лучна та інші, загалом до 20 видів.

Висока температура і посушлива погода цього року спричинила масове розмноження та збільшення чисельності небезпечного шкідника – сарани, зокрема на території Запорізької та Херсонської та інших областей, де тривають активні заходи з локалізації та ліквідації осередків цих небезпечних шкідників. Проводяться активні роботи, обробляються території несільськогосподарського призначення. Запроваджено особливий режим із захисту рослин для знищення шкідника. Варто зазначити, що розповсюдження шкідливих комах занесено до переліку надзвичайних ситуацій 48, 49 (Класифікаційні ознаки надзвичайних ситуацій Наказ МНС України від 06.08.2018 №658, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28 серпня 2018 р. за №969/32421).

Захист посівів від саранових розпочинають за масової появи личинок першого віку. Основну масу личинок стадних саранових слід ліквідувати до закінчення розвитку третього-четвертого віків, до окрилення саранчуків завершити хімічні заходи. Обробки проводять вранці та ввечері, коли комахи знаходяться на рослинах. Кулігу, що рухається, обробляють на площі за 200-250 м від «голови», охоплюючи її по спіралі, що перевищує фронт куліги. Для боротьби з небезпечним шкідником доцільно застосовувати комплексні заходи боротьби: механічні, агротехнічні та хімічні методи одночасно.
На присадибних ділянках використовують дозволені препарати, які можуть бути ефективними проти саранових. Для захисту посівів від саранових ефективні: Альфа-циперметрин 100 г/ л, к. е. (фастак, к. е., 0,2 л/ га, альтекс, к. е., 0,2 л/ га,), Лямбда-цигалоприн 50 г/л, мк.с., (карате зеон, мк.с., 0,15, (нестадні саранові) та 0,4 л/ га (стадні саранові), Хлорпірифос 500 г/ л+циперметрин 50 г/ л (грінфорт ХЦ 550, КЕ, 1,5 л/ га, залп, к. е., 1,5 л/ га), Лямбда-цигалотрин 106 г/ л + тіаметоксам 141г/л, к. с. (енжіо, к. с., 0,18 л/ га). Відповідно до абзацу другого частини другої статті 18 Закону України “Про захист рослин” підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин проводити систематичні обстеження угідь, посівів, насаджень, продукції рослинного походження, сховищ тощо, у разі виявлення поширення шкідливих організмів, інформувати про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин. Таким чином, підприємствам усіх форм власності необхідно своєчасно організувати обстеження посівів сільськогосподарських угідь з метою виявлення заселення їх сарановими та встановлення шкодочинності.

У разі появи сарани на присадибних ділянках місцевим мешканцям рекомендується проводити винищувальні заходи за допомогою побутових оприскувачів засобами захисту рослин, дозволеними для роздрібного продажу та використання населенням.

Мешканцю
Про місто
Управління містом
Бізнес та інвестиції
Відкриті дані
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux